Оператор газосховищ України готується до переходу на облік газу в енергоодиницях

Укртрансгаз – Оператор газосховищ України (далі – Оператор) втілює програму підготовки до переходу на облік газу в енергетичних одиницях, який запланований на 01 травня 2022 року.

Програма передбачає оновлення власного технологічного парку та  ІТ-інструментів Оператора.

Крім того, вона включає спільну з НКРЕКП роботу з приведення нормативної бази у відповідність до вимог Закону про перехід на енергоодиниці. 

Нагадаємо, що перерахунок обсягів замовлених послуг зі зберігання та обсягів природного газу, що зберігатимуться у газосховищах станом на 01 травня 2022 року, буде проведено із застосуванням коефіцієнта 10,595 кВт⋅год/куб. м. Цей показник є справедливим та був отриманий в результаті широкої дискусії учасників ринку, органів влади та Оператора газосховищ України.  

Протягом останніх років Оператор газосховищ України оновлює обладнання мережі ПСГ, що дає змогу вести облік газу в енергетичних одиницях та ретельно відстежувати якість газу, що подається з/до магістральних газопроводів. Зокрема, ведуться роботи з налаштування сучасних хроматографів та вологомірів на підземних газосховищах. Також на 2022-2025 рр. заплановано будівництво нових вузлів обліку газу на дев’яти підземних газосховищах.  

Вже понад рік у роботі газосховищ використовується спеціальний програмний комплекс «АСК-2», завдяки якому на технологічному обладнанні ПСГ газ обліковується в енергетичних одиницях. З квітня 2021 року облік обсягів газу в Інформаційній платформі Оператора ведеться у двох одиницях виміру – в одиницях об’єму та одиницях енергії для цілей митного оформлення. Та її функціонал буде вдосконалено задля повноцінного обліку природного газу в енергоодиницях. 

Крім того, задля гармонізації регуляторних актів НКРЕКП із Законом №1850-ІХ, Укртрансгаз готує пропозиції змін до Кодексу газосховищ та Типового договору зберігання (закачування, відбору) природного газу, необхідних для повноцінного переходу на облік та розрахунки  за обсягом природного газу в енергетичних одиницях. 

«Перехід на енергоодиниці – важливий крок України на шляху до газової євроінтеграції. Ми в Операторі газосховищ готувались до цієї реформи заздалегідь, а нині виходимо на фінальну стадію трансформації, щоб провести перехід вчасно, ефективно та коректно», – відзначив Сергій Перелома, т.в.о. генерального директора Укртрансгазу.

Нагадаємо, перехід на облік газу в енергетичних одиницях (замість нинішніх одиниць об’єму), згідно з прийнятим нещодавно Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» від 02 листопада 2021 року № 1850-IX,  відбудеться одноразово – 1 травня 2022 року, на початку газової доби. У цей момент усі залишки газу – як обсяги замовлених послуг зберігання, так і обсяги природного газу, що зберігатимуться у газосховищах – будуть автоматично перераховані із метрів кубічних у кіловат-години.


Поділитися