Українські ПСГ обладнують потоковими хроматографами для автоматичного вимірювання якості газу

На п’яти підземних газосховищах України розпочато встановлення сучасних потокових хроматографів та вологомірів. Нове обладнання удосконалить процес вимірювання фізико-хімічних показників газу, автоматизує його, дасть змогу більш точно визначати об'єми газу, що відбираються чи закачуються з/до газосховища. Вартість поточного етапу проекту складає понад 90 млн грн без ПДВ. В перспективі таке обладнання буде встановлено на всіх українських ПСГ.

Використання таких хроматографів є важливим кроком у забезпеченні незалежної роботи операторів газосховищ і ГТС та відповідає вимогам Кодексу ПСГ України.  

Нині якість газу, що надходить до ПСГ та подається зі сховищ до трубопроводів, контролюють працівники лабораторій на підземних газосховищах. Вони в середньому один раз на добу відбирають зразки газу та проводять дослідження його фізико-хімічних показників. Натомість нові потокові хроматографи в комплексі з вологомірами зможуть виконувати цю функцію автоматично, в постійному режимі, із фіксацією відповідних даних принаймні один раз на годину.   

Цього року роботи з монтажу нової техніки розпочаті на Краснопопівському, Опарському, Червонопартизанському, Більче-Волицько ‒ Угерському та Солохівському ПСГ. Наступного року аналогічне обладнання встановлять також на Дашавському та Угерському ПСГ.  

«Проект із встановлення хроматографів на підземних сховищах газу дозволяє нам досягти низки важливих цілей. З одного боку, після переходу на облік газу в енергоодиницях більше уваги приділятиметься якості газу, його теплотворності та іншим фізико-хімічним показникам. Нове обладнання суттєво підвищує ефективність контролю та швидкість обробки цих даних. З іншого - обладнання нових точок обліку газу відбувається відповідно до Кодексу ПСГ України та відповідає стандартам газового ринку ЄС. Також цей проект – істотна складова десятирічної програми із модернізації обладнання та автоматизації виробничих процесів на ПСГ», – зауважив Сергій Перелома, т.в.о. генерального директора Укртрансгазу.


Поділитися