Сергій Перелома, Укртрансгаз: «Через проблеми з митним декларуванням ми могли втратити іноземних замовників газосховищ, які у 2020-му принесли 1,5 млрд грн»

Через кризову ситуацію, що на початку квітня склалася з декларуванням природного газу, який зберігається в українських сховищах в режимі «Митний склад», Україна могла втратити іноземних замовників послуг зберігання газу. Ці компанії лише минулого року принесли дохід вітчизняному Оператору газосховищ у розмірі 1,5 млрд грн.

Про це заявив Сергій Перелома, очільник Оператора газосховищ (Укртраснгазу), під час зустрічі в енергетичному комітеті Американської торговельної палати 08 квітня 2021 року.

Через розбіжності в законодавстві, яке регулює роботу митних органів та газового ринку, операції з природним газом, що зберігається в режимі «Митний склад» (5,6 млрд куб. м станом на 01.04.21), були заблоковані 1-5 квітня 2021 року.

У результаті діалогу, ініційованого Оператором газосховищ України з Державною митною службою України, Енергетичною митницею Держмитслужби та Оператором ГТС України питання вдалося врегулювати. Сторони погодили тимчасовий алгоритм спільних дій на період до прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» від 16.12.2019 № 2553.

Максим Немчинов, заступник міністра енергетики України відзначив: «Курс на енергетичну євроінтеграцію, який взяла Україна, вимагає спільних зусиль всіх гілок влади. Спірна ситуація з митним декларуванням газу в ПСГ могла суттєво вдарити по Україні як по учаснику міжнародного енергетичного ринку. При тому, що минулий рік Оператор газосховищ України активно зміцнював власні позиції серед газових компаній Європи, зокрема завдяки безпосереднім зусиллям керівництва компанії».

Ольга Мамєдова, керівник юридичного департаменту Групи компаній ЕРУ (найбільшого газового трейдера України) підкреслила, що керівник Оператора газосховищ прийняв на себе основний удар по врегулюванню кризи, що виникла. Він знайшов алгоритм дій, який дозволяє тимчасово владнати ситуацію, та залучив в цей процес митні органи, Оператора ГТС та інші зацікавлені сторони.

«До прийняття законопроекту №2553, котрий дозволить нам перейти на облік газу в одиницях енергії, знайдений та погоджений алгоритм є максимально комфортним для замовників, але при цьому змушує Укртрансгаз фактично вести подвійний облік газу – в одиницях об’єму та енергії. Відмічу, що даний протокол буде діяти до моменту прийняття закону про перехід на енергетичні одиниці. Сподіваюсь, що наш парламент закінчить цей законотворчий процес та проголосує за законопроект №2553», - зазначив Сергій Перелома, очільник Оператора газосховищ. 

Нагадаємо, що через розбіжності в законодавчій базі протягом перших п’яти днів квітня було заблоковано можливість для митного декларування природного газу, що зберігається в українських ПСГ в режимі «Митний склад». Зокрема, йдеться про Закон України «Про митний тариф України» № 674-IX від 04.06.2020 р. (вимагає здійснення додаткового обліку природного газу в одиницях енергії з 01.04.2021 р.), та законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» № 2553 від 16.12.2019 р. (передбачає перехід на облік газу в кВт.год, наразі не прийнятий Верховною Радою України).


Поділитися