В жовтні рівень наповнення українських ПСГ досяг 28,3 млрд куб.м, що стане стабілізуючим фактором в опалювальний сезон

Оператор газосховищ України завершив сезон закачування 20 жовтня 2020 року. В українських ПСГ накопичено рекордний запас газу за останні 10 років – 28,3 млрд куб. м*. Наразі газосховища почергово завершують нейтральний період та переходять в режим відбору природного газу з ПСГ.

Вітчизняні компанії на кінець сезону закачування зберігають 18,3 млрд куб. м. Цього повністю достатньо, щоб Україна безперебійно пройшла опалювальний сезон. За останні п’ять років українські компанії відбирали з ПСГ  від 7,6 до 12,5 млрд куб. м на рік.

 

Закачування газу

Об’єм закачування природного газу в ПСГ України за 10 місяців поточного року становить 16,8 млрд куб. м, що на 5% менше ніж у 2019-му.

З них резиденти закачали 8,3 млрд куб. м газу, що порівняно з минулим роком менше на 53%. Разом зі зменшенням обсягів зберігання газу українськими компаніями вітчизняні газосховища активно поповнюються нерезидентами. З початку 2020 року вони закачали до ПСГ 8,5 млрд куб. м газу, що в 4,2 рази перевищує минулорічні показники.

 

Використання послуг «Митний склад»** та «short haul»***

Станом на 01.11.2020 іноземні трейдери зберігають в режимі «Митний склад» 10 млрд куб. м газу. Це в 4 рази більше, порівняно з аналогічним періодом минулого року. З них у «short haul» режимі накопичено 5,8 млрд куб. м.

Компанії-резиденти зберігають в режимі «Митний склад» 1,2 млрд куб. м, що в 3,7 рази менше, ніж у 2019 році. З них обсяг газу, переданого до ПСГ в режимі «short haul», дорівнює 0,3 млрд куб. м.

 

Відбір газу

У зв’язку з тим, що жовтень в Україні був відносно теплим, темп відбору газу з ПСГ був невисоким. За останню декаду жовтня з газосховищ відібрано 0,2 млрд куб. м газу.

 

Запас природного газу в ПСГ

Станом на 01.11.2020 запас природного газу у підземних газосховищах становить 28.1* млрд куб. м газу. Це на 30% перевищує показники минулого року.

 

«Ми завершили сезон закачування-2020, досягнувши позначки у 28,3 млрд куб. м. Це найбільший рівень за останнє десятиріччя. Вперше в історії наших газосховищ вагомий внесок –  10 млрд куб. м – створили нерезиденти. Які фактори передусім вплинули на цей результат? Перший – сприятлива кон’юнктура на ринку ЄС та нестача потужностей для зберігання газу в Європі. Другий – конкурентоспроможні умови для компаній-нерезидентів: тарифи на зберігання газу в Україні принаймні вдвічі нижчі ніж в сусідніх  країнах. Також “last but not the least” – системні реформи на газовому ринку Європи та, зокрема, анбандлінг оператора ГТС. Це суттєво зміцнило довіру до України з боку європейських партнерів», – зазначив т.в.о генерального директора Укртрансгазу Сергій Перелома.

 

* без урахування запасів Вергунського ПСГ, що знаходиться на тимчасово окупованій території Донецької області;

** «митний склад» – митний режим, що дає змогу клієнту зберігати природний газ в газосховищах України до 1095 днів без сплати податків та митних зборів;

* «short haul» – послуга, що дає можливість отримувати знижку на транспортування між визначеними точками входу або виходу на міждержавних з'єднаннях (потужність з обмеженнями), в тому числі для подальшого зберігання природного газу в ПСГ України.

 

Поділитися