Інформаційні платформи операторів ГТС та ПСГ об’єднають послуги short haul та «Митний склад»

На інформаційній платформі газосховищ з’явиться можливість подавати заявку на зберігання в режимі «митний склад»* природного газу, який транспортується за режимом short haul** з 21 травня поточного року. Це стало можливим завдяки синхронізованим змінам в інформаційних платформах ГТС та ПСГ.

 

Зокрема, з 21 травня 2020 року клієнти Укртрансгазу – оператора українських газосховищ – зможуть:

  • подавати окремі номінації та реномінації для обсягів природного газу, поданих для закачування та/або відбору до/з газосховищ з використанням short-haul;
  • подавати торгові сповіщення з ідентифікацією про те, що природний газ, який підлягає передачі, був поданий на точку виходу до газосховища чи групи газосховищ на умовах користування потужністю з обмеженнями (short-haul).

Нова послуга буде найбільш затребувана українськими та іноземними газовими трейдерами, які використовують українські газосховища для сезонного зберігання газу.

Нині вартість транспортування газу за short haul тарифом та подальше зберігання газу в українських ПСГ значно вигідніше порівняно з тарифами на зберігання газу в Європі. Це зумовлює зростання популярності цих послуг на європейському газовому ринку. Так, станом на 1 травня 2020 року з 2,4 млрд куб. м газу, що зберігалися в режимі “Митний склад”, 0,3 млрд куб. м газу закачано саме з використанням short haul.

 

«На сьогодні рівень наповнення європейських газосховищ є рекордно високим. Україна має скористатися цим шансом та максимально залучити європейських трейдерів до використання потужності вітчизняних ПСГ. Базові умови створено – це вигідні тарифи на зберігання та транспортування газу до газосховищ, режим «Митний склад». Однак не менш важливі – прозорість роботи та клієнтоорієнтований підхід з боку оператора ПСГ. І зміни в інформаційній платформі – наш наступний крок в цьому напрямку», – зазначив генеральний директор Укртрансгазу Сергій Олексієнко.

 

 Довідкова інформація

 

Порівняння ціни на послуги зі зберігання газу в газосховищах

(short haul + «Митний склад») та деяких країнах ЄС

 

 

 

Напрямки

Тариф на транспортування за тарифом short haul та зберігання в режимі «Митний склад»,

євро за МВт.ч

 

 

Країна

Тариф на зберігання,

євро за МВт.ч

Польща – Україна

Україна – Польща

1,7

Польща

4,2-4,7

Угорщина – Україна

Україна – Угорщина

1,67

Угорщина

2,45-6,14

Словаччина ­– Україна

Україна – Словаччина

1,62

Словаччина

3,65

Румунія – Україна

Україна – Румунія

1,63

Румунія

3,12-5,51

 

Обсяг одночасного використання послуг «Митний склад» та short haul

з 01.01.2020 по 01.05.2020

 

Активний обсяг газу в ПСГ на 01.05.2020,

млрд куб. м

Закачано в січні-квітні 2020,

млрд куб. м

Режим «Митний склад»

2,4

1,2

Закачано за тарифом short haul

0,3

0,3

Режим «Митний склад». Резиденти

1,2

0,6

Закачано за тарифом short haul. Резиденти

0,1

0,1

Режим «Митний склад». Нерезиденти

1,2

0,6

Закачано за тарифом short haul. Нерезиденти

0,2

0,2


* Режим «Митний склад» дає можливість замовникам послуг зберігати природний газ в підземних газосховищах України протягом 1095 днів без сплати податків та митних зборів.

** Short-haul – послуга, що з 1 січня 2020 року дає змогу отримувати знижку на транспортування або між визначеними міждержавними точками входу та виходу з ГТС, або між цими точками та ПСГ. Відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи ця послуга визначається як «потужності з обмеженнями».

 

 


Поділитися