Укртрансгаз вітає відкриття справи АМКУ щодо закупівлі Оператором ГТС газу на ВТВ

28 травня 2019 року, м. Київ – Антимонопольний комітет України розпочав справу проти Укртрансгазу та НАК «Нафтогаз України» щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що полягає у придбанні природного газу за завищеними цінами. Укртрансгаз вітає проведення такої перевірки. Сподіваємося, що це дасть можливість врешті-решт врегулювати ситуацію з закупівлею палива на виробничо-технологічні витрати (ВТВ) на ринку природного газу.


Ініціаторами скарги в АМКУ є 12 операторів ГРМ (облгазів) із групи компаній РГК, які систематично  незаконно відбирають газ з ГТС України та не оплачують послуги Оператора ГТС. Так, борг групи компаній РГК перед Укртрансгазом вже перевищує 20 млрд грн і продовжує невпинно зростати. Це спричиняє значні збитки державному підприємству, та унеможливлює виконання Оператором ГТС ряду своїх зобов’язань в повному обсязі перед учасниками ринку.


Серед головних звинувачень заявників – закупівля Укртрансгазом газу у НАК «Нафтогаз України» не за ціною товарної біржі «Українська енергетична біржа» (зауважимо, що за даними з відкритих джерел, на ній в рік реалізується всього 4% від необхідного Укртрансгазу обсягу). За їхньою скаргою, це, буцімто, впливає на ціну, за якою оператори ГРМ мають закуповувати у Оператора ГТС газ на балансування системи або на свої виробничо-технологічні витрати, а значить – і на кінцеву ціну для споживачів.


Але основною причиною виникнення цієї ситуації на газовому ринку (необхідності Операторові ГТС закуповувати значні обсяги газу для балансування), – є, в першу чергу, систематичне ігнорування облгазами положень Закону України «Про ринок природного газу» щодо закупівлі газу для власних потреб у власника природного газу.


Згідно з Законом України «Про ринок природного газу», оператори ГРМ зобов‘язані закуповувати газ для власних потреб у недискримінаційний та прозорий спосіб. Проте, згідно інформації з відкритих  джерел, за останні роки жоден з цих операторів не оголошував торгів та не закупав газ на ВТВ на платформі онлайн-закупівель Prozorro. Натомість, весь необхідний для ВТВ газ облгази незаконно відбирають з мережі Укртрансгазу.


Зауважимо, що Укртрансгаз у своїй діяльності керується виключно законодавством України і жодним чином не обмежує діяльність інших підприємств, зокрема, і щодо закупівель ними природного газу на ВТВ. І в 2017, і в 2018 роках компанія закуповувала газ на ВТВ через платформу онлайн-торгів Prozorro. Крім того, відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі», Укртрансгаз в якості джерел котирування визначив звіти ICIS Heren European Spot Gas Markets щодо зміни котирувань ціни природного газу на німецькому газовому хабі NetConnect Germany (NCG). У той же час, ТБ «УЕБ» не має встановленої та оприлюдненої методології визначення цін за результатами торгів. Це призводить до неможливості уникнути впливу спекулятивних дій учасників торгів на формування котирувань цін на ТБ «УЕБ».


Укртрансгаз сподівається, що перевірка АМКУ дасть можливість розібратися з несанкціонованим відбором газу з ГТС операторами ГРМ та привести у відповідність з законодавством їхні закупівлі газу для своїх ВТВ. Оператор ГТС вчергове закликає операторів ГРМ наслідувати практику закупівель газу на власні потреби через платформу публічних торгів. 


Інформаційна довідка:


Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, – обов’язком оператора ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) – є купівля природного газу у власника природного газу (в тому числі газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.


При цьому, жоден із вищезазначених нормативно-правових актів не передбачає обв’язку операторів ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності використовувати послуги Оператора ГТС з балансування.


Тож, оператори ГРМ мають всі законні можливості придбати природний газ, необхідний для здійснення своєї господарської діяльності, та самостійно врегулювати небаланс, який виник у них при здійсненні власної господарської діяльності, без використання послуг балансування Укртрансгазу.

 

 

 


Поділитися