Негативний небаланс Оператора ГТС в квітні зріс до 2,5 млрд грн

04 червня 2019 року, м. Київ – За підсумками двох місяців функціонування інформаційної платформи добового балансування, завдяки співпраці з учасниками ринку та Регулятором, вдалось нормалізувати ринок газу України. Нині інформаційна платформа синхронізує принципи роботи національного ринку відповідно до прийнятих в країнах ЄС – впроваджено електронний документообіг між Оператором ГТС та учасниками ринку, використовується електронний цифровий підпис та алгоритмічне оброблення даних.

 

Разом з тим, впровадження добового балансування посилило низку проблемних питань, які потребують оперативного вирішення для стабільної роботи Оператора ГТС. Передусім це негативні небаланси в системі, які утворюються через регулярні відбори з ГТС природного газу або понад затверджені номінації, або взагалі без номінацій.

 

За фактом роботи в березні та квітні 2019 р. об’єм негативного небалансу склав понад 2,5 млрд грн. Він сформувався, переважно, через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ на власні виробничо-технологічні витрати з мереж Укртрансгазу. З цієї суми боргу Оператору ГТС було погашено аж 0,05 млрд грн за два місяці!

 

Одночасно загальний обсяг позитивних небалансів за цей період, які підлягають виплаті учасникам ринку, наразі становить 0,53 млрд грн. Укртрансгаз виплатив контрагентам 0,27 млрд грн.

 

Таким чином, обсяги відшкодування Укртрансгазу спожитого газу, який складає його негативний небаланс, фактично мізерні. Більш того, заборгованість з балансування попередніх періодів, яка на момент переходу ринку на режим добового балансування становила 38,6 млрд грн, також відшкодовується виключно в судовому порядку та в неповному обсязі. Тож ресурсів для сплати позитивних небалансів учасникам ринку Оператор ГТС наразі немає.

 

Як наслідок на ринку виникла переддефолтна ситуація – Оператор ГТС не має можливості повністю погасити свої фінансові зобов’язання перед замовниками послуг транспортування. Найбільший борг наразі склався перед НАК «Нафтогаз України», обсяг позитивного небалансу якого, за підсумком двох місяців, становить 176,8 млн грн.

 

Передумови такої ситуації було закладено в грудні 2018 року, коли НКРЕКП затвердило тимчасові тарифи Оператору ГТС на послуги транспортування газу для точок входу і виходу, які не були економічно обґрунтовані, та містили порушення встановленої методики розрахунків. Зокрема, встановлені тарифи забезпечують закупівлю газу на ВТВ Оператора ГТС лише обсягом близько 60% від необхідного. Прогнозний дефіцит коштів від застосування тимчасових тарифів становитиме близько 22 млрд грн за оцінкою компанії.

 

Наразі Укртрансгаз разом з Регулятором працює над розробленням постійних тарифів, які б могли враховувати основні критичні питання, а також активно займається роботою з боржниками над погашенням наявної заборгованості, яка накопичувалася перед Оператором ГТС з 2016 року.

 


Поділитися