Укртрансгаз: Регулятор підтвердив відсутність порушень в роботі Інформаційної платформи

23 квітня 2019 року, м. Київ – У п’ятницю завершилася позапланова перевірка Укртрансгазу Нацкомісією з енергетики та комунальних послуг. Головним чином перевіряли роботу Інформаційної платформи добового балансування Оператора ГТС.

 

Згідно Акту перевірки, Регулятор не виявив порушень. Це підтверджує, що Інформаційна платформа працює у відповідності із нормами чинного Кодексу ГТС та законодавства України.

 

Захід контролю тривав з 8 по 19 квітня 2019 року на підставі відповідної постанови НКРЕКП №161 від 05 лютого 2019 року.

 

Нагадаємо, з 01 березня 2019 року ринок природного газу в Україні перейшов від місячного до добового балансування газотранспортної системи. Технічно перехід став можливим завдяки впровадженню Інформаційної платформи добового балансування Оператора ГТС. Цей програмний продукт використовують як сам Оператор ГТС, так і Оператори ГРМ, газовидобувні підприємства, газові трейдери та підприємства, що напряму під’єднані до ГТС.

 

Інформаційна платформа представляє собою веб-додаток в мережі Інтернет. Вона розроблена на базі програмного продукту SAP NetWeaver, який є одним із найбільш використовуваних у світі. Функціонування платформи забезпечує Оператор ГТС задля надання послуг транспортування природного газу відповідно до Кодексу ГТС України. Платформа дозволяє автоматизувати процеси електронної взаємодії та документообігу між суб’єктами ринку природного газу – Оператором ГТС, операторами газорозподільних мереж (ГРМ) та замовниками послуг транспортування газу. Ключовими перевагами використання Платформи є перехід від паперового до електронного документообігу, мінімізація часу на опрацювання номінацій на транспортування природного газу до однієї доби, можливість фіксувати обсяги входу і виходу газу в/з ГТС у розрізі доби та формувати портфоліо кожного замовника послуг транспортування з деталізацією за його кінцевими споживачами. Тим самим платформа дозволяє Оператору ГТС бачити статус небалансів замовників послуг транспортування газу, контролювати достатній рівень фінансового забезпечення за кожною номінацією, а отже здійснювати оцінку власних операційних витрат і прогнозувати можливі збитки.

 

Перехід на добове балансування відкладався кілька разів. Так, спочатку НКРЕКП планувала здійснити його 01 серпня 2018 року (Постанова НКРЕКР №1437 від 27.12.2017), потім перенесла на 01 жовтня (Постанова НКРЕКП №788 від 27.07.2018), потім – на 01 грудня (Постанова НКРЕКП №1134 від 28.09.2019), і з рештою – на 01 березня 2019 року (Постанова НКРЕКП №1573 від 30.11.2018).

 

У лютому 2019 року, напередодні впровадження добового балансування, у ЗМІ почала ширитися інформація, ніби Інформаційна платформа Оператора ГТС працює невідповідно до Кодексу ГТС. До того Укртрансгаз публічно запросив НКРЕКП здійснити перевірку системи на коректність та відповідність роботи до норм Кодексу ГТС та законодавства України.


Поділитися