В разі зупинки Росією транзиту ПСГ України можуть допомогти Угорщині пройти наступну зиму

25 березня 2019 року, м. Київ  -  Укртрансгаз пропонує європейським постачальникам газу скористатись вільними потужностями українських ПСГ і створити необхідні додаткові запаси газу у газосховищах, щоб гарантувати безперебійне газопостачання споживачам Угорщини та уникнути потенційних загроз енергобезпеці країн ЄС під час проходження наступного осінньо-зимового періоду 2019‑2020.

 

Угорщина щороку споживає більше 10 млрд куб. м. природного газу.

 

Наразі така потреба більш ніж на дві третини забезпечується російським газом, що поступає до Угорщини через українську ГТС (ГВС Берегово), близько 20% - внутрішнє видобування, а решта імпортується з Австрії. Для покриття пікового споживання угорських споживачів використовуються потужності підземних газосховищ Угорщини загальною ємністю до 6 млрд куб. м.

 

Потрібно зауважити, що близько 60%  російського газу, який надходить до австрійського газового хабу в Баумгартені також транспортується через українську ГТС (ГВС Ужгород).

 

Виходячи з вищезазначеного, Українські підземні газосховища можуть допомогти Угорщині забезпечити безперебійне газопостачання наступної зими для її внутрішніх споживачів, навіть якщо Росія припинить транзит газу територією України до країн ЄС після 01.01.2020.

 

Зараз Україна може запропонувати європейським замовникам близько 12 млрд куб. м обсягу зберігання, а максимальна добова потужність відбору з ПСГ може сягнути до 260 млн куб. м. Технічні можливості експорту газу до Угорщини дорівнюють 68 млн куб. м на добу, що в чотири рази перевищує продуктивність газотранспортного коридору з Австрії до Угорщини (лише 15 млн куб. м/добу). Використання таких значних потужностей української ГТС дозволить значно знизити ризики настання надзвичайної ситуації у газотранспортній системі Угорщини.

 

Аналогічні послуги та потужності українська сторона готова запропонуванні постачальникам з інших країн центральної та східної Європи.  

 

Довідково

 

Комплекс ПСГ України є найбільшим в Європі, який складається з 11 підземних газосховищ загальною ємністю 31 млрд куб. м. В останні 10 років Україна використовує для забезпечення власних потреб лише 50-60% їхньої технічної потужності. 5 найпотужніших українських ПСГ знаходяться в західній частині України, всього за 160 км від кордону з Угорщиною.

 

1 січня 2020 року завершується 10 річний транзитний контракт між НАК «Нафтогаз України» та російським «Газпромом». Раніше Стокгольмський арбітраж постановив Газпрому відшкодувати Нафтогазу 4.6 млрд дол за порушення умов цього контракту та контракту на постачання газу. Наразі Газпром не веде активних переговорів щодо підписання нового довгострокового договору на транзит газу українською ГТС та  активно просуває будівництво обхідних підводних газогонів (Північний потік-2, Турецький потік) та їхніх наземних відгалужень.

 

 


Поділитися