Інформаційна платформа Укртрансгазу унеможливлює накопичення необґрунтованої дебіторської заборгованості та попереджає збитки Оператора ГТС

13 березня 2019 року, м. Київ – Інформаційна платформа Оператора ГТС в режимі добового балансування (впровадженого Кодексом ГТС з 01 березня 2019 року) допомагає замовникам послуг транспортування газу відслідкувати свої небаланси і уникнути необґрунтованої дебіторської заборгованості перед Оператором ГТС. Зокрема, це можна відслідкувати на прикладі роботи ТОВ «Енергетичний еквівалент», з яким ПАТ «Одеський припортовий завод» у січні 2019 року уклало договір на постачання сировини за давальницькою схемою. Крім того, товариство  має укладений договір з ОПЗ на транспортування газу для технологічних потреб.

 

Робота в Інформаційній платформі дозволяє давальцю точно розрахувати суму необхідного фінансового забезпечення, відповідно до вимог Кодексу ГТС, аби почати поставки газу за договорами. На підставі листа ПАТ «Одесагаз» від 07 березня 2019 року – Укртрансгаз отримав інформацію про заплановані обсяги споживання газу Одеським припортовим заводом на березень 2019 року. Виходячи з цього, постачальник має сформувати рівень фінансового забезпечення.

 

ТОВ «Енергетичний еквівалент» (давалець) подало Оператору ГТС номінацію, не достатньо забезпечивши її фінансово (як того вимагає розділ VIII глава 2 пункт 3 Кодексу ГТС). З цієї причини  замовнику було відмовлено у послузі транспортування газу та відхилено подану номінацію через Інформаційну платформу.

 

Таким чином, Інформаційна платформа не дала замовнику послуг транспортування газу можливості створити небаланс, який би міг спричинити фінансові збитки державного підприємства  Укртрансгаз через відсутність достатнього фінансового забезпечення.

 

Нагадаємо, Одеський припортовий завод є найбільшим боржником Укртрансгазу серед промислових підприємств України. Розмір його сукупної заборгованості перед оператором ГТС становить 434 млн грн. Саме на цю суму у 2016 році завод безпідставно набув майно, що належить Укртрансгазу.

 

Окрім того, в грудні 2017 року ТОВ «Всеукраїнська енергетична компанія» (ВЕК) виграло конкурс на використання потужностей Одеського припортового заводу (ОПЗ) на давальницьких умовах. В період з січня по квітень 2018 року ВЕК спільно з ТОВ «Газоторгова компанія» були офіційними постачальниками природного газу для потреб ОПЗ, проте не забезпечили завод достатнім обсягом природного газу. В той же час ОПЗ, порушуючи Правила постачання природного газу, не контролював власне споживання та продовжував відбирати газ в обсягах, що значно перевищували підтверджені для транспортування об`єми. Такі дії спричинили накопичення постачальниками 400 млн грн боргу перед Оператором ГТС за отриману послугу балансування.

 

Таким чином, непрофесійна робота менеджменту ОПЗ та постачальників-давальців – спричинила створення боргів перед Укртрансгазом у розмірі понад 800 млн грн.

 

18 жовтня 2018 року Господарський суд м. Києва зобов`язав ВЕК, яка поставляла газ для роботи ОПЗ в 2018 році, сплатити Укртрансгазу заборгованість за надані послуги балансування та штрафні виплати в сукупному розмірі 403,6 млн.


Поділитися