Трансформація ринку природного газу: що змінилося із запровадженням Інформаційної платформи балансування Оператора ГТС?

Сьогодні Україна розширює економічні відносини з країнами ЄС і прагне стати повноправним учасником газового ринку Європи. Таку мету уряд нашої держави зафіксував у 2014 році в Угоді про асоціацію з Європейським Союзом. Відповідно до взятих зобов’язань, на ринку природного газу України мають відбутися, зокрема, наступні реформи – анбандлінг (відокремлення діяльності з транспортування газу від видобутку, розподілу, постачання природного газу) та перехід на добове балансування.

 

30 січня 2019 року, м. Київ – Важлива на сьогодні реформа – це  перехід від місячного до добового балансування газотранспортної системи України, який має бути здійснено вже з 1 березня відповідно до рішення НКРЕКП №1573. Тобто забезпечення розрахунку розмірів позитивного або негативного небалансу замовників послуг транспортування природного газу відтепер буде здійснюватися Оператором ГТС щодобово. Мета такої реформи – зробити ринок природного газу прозорим і конкурентним, а також уніфікувати роботу Оператора газотранспортної системи (ГТС) України з операторами країн Європи.

 

Щоб така реформа була здійснена успішно, вона потребує вирішення задач у двох площинах – законодавчій та інформаційно-технічній. У матеріалі нижче йтиметься саме про останній аспект – про серцевину системи – Інформаційну платформу добового балансування, розроблену Оператором ГТС України.

 

Інформаційна платформа представляє собою веб-додаток в мережі Інтернет. Вона розроблена на базі програмного продукту SAP NetWeaver, який є одним із найбільш використовуваних у світі. Функціонування платформи забезпечує Оператор ГТС задля надання послуг транспортування природного газу відповідно до Кодексу ГТС України. Платформа дозволяє автоматизувати процеси електронної взаємодії та документообігу між суб’єктами ринку природного газу – Оператором ГТС, операторами газорозподільних мереж (ГРМ) та замовниками послуг транспортування газу.

 

Ключовими перевагами використання платформи є перехід від паперового до електронного документообігу, мінімізація часу на опрацювання номінацій на транспортування природного газу до однієї доби, можливість фіксувати обсяги входу і виходу газу в/з ГТС у розрізі доби та формувати портфоліо кожного замовника послуг транспортування з деталізацією за його кінцевими споживачами. Тим самим платформа дозволяє Оператору ГТС бачити статус небалансів замовників послуг транспортування газу, контролювати достатній рівень фінансового забезпечення за кожною номінацією, а отже здійснювати оцінку власних операційних витрат і прогнозувати можливі збитки.

 

Платформа була вперше презентована Укртрансгазом 12 вересня 2018 року. З того часу компанія провела майже 20 навчально-тренувальних заходів для користувачів платформи. На них Укртрансгаз ознайомив користувачів з інтерфейсом і опціями програмного продукту у прив’язці до вимог нової редакції Кодексу ГТС України, що запроваджує добове балансування з 01 березня 2019 року.

 

Наразі до переходу із тестового режиму роботи Платформи до реального – залишилося трохи більше місяця. Ми запитали керівників компаній-учасників газового ринку в Україні та користувачів Інформаційної платформи, які позитивні зміни вже сьогодні для них є очевидними, а також що, на їхню думку, потребує подальшого доопрацювання.

 

Сьогодні публікуємо ПЕРШУ частину матеріалу – оцінку позитивних змін та переваг, які використання  платформи принесло у роботу замовників послуг транспортування газу. ДРУГУ частину матеріалу – про зауваження щодо функціональності платформи і шляхи їх вирішення – вже опрацьовуємо і скоро запропонуємо увазі всіх зацікавлених користувачів.

 

Отже:

 

«Платформа забезпечує прозорість роботи і швидкість обробки заявок в режимі місячного балансування». ТОВ «ДТЕК Трейдінг».

 

«Вже сьогодні велика перевага запровадження Платформи добового балансування – можливість дистанційно подати номінації. Це в ногу з часом – дозволяє не гаяти день на відвідування офісу Укртрансгазу з метою подання паперової форми цієї номінації». ТОВ «Крафт Енерджи».

 

«Нам подобається, що тепер можна відслідковувати у реальному часі статус обробки Оператором ГТС поданої нами номінації. І не треба підтримувати усе це в паперовому носії та хвилюватися, чи отримаємо підтвердження номінації – усе оперативно відображається в Платформі». ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

 

«І хоча було складно навчитися працювати в Платформі, але зусилля вартували того. Адже використання Платформи значно полегшує наше життя у порівнянні з минулими часами, коли доводилося працювати з паперовою формою номінацій».  ТОВ «ЕРУ Трейдинг»

 

«У грудні і у січні заявки в платформі оброблялись оперативно. Тож і ми працюємо тепер значно швидше – на номінацію і реномінацію йде усього два дні». ТОВ «Ост Пауер Індастрі».

 

«Зручно бачити інформацію, коли подано номінацію на метчинг з операторами ГРМ щодо обсягів на кінцевих споживачів. Це прогрес у роботі, адже зранку ми завантажуємо номінацію, а по обіді вже можемо бачити її статус». ТОВ «Енергопром Альянс».

 

«Робота значно пришвидшилася – зняття даних, до кінця дня зведення і передача обсягів». ТОВ «Євроенерготрейд».

 

«В роботі платформи спостерігається значний прогрес. Зокрема, спостерігаємо поліпшення в процесі використання Платформи і зворотній зв'язок від технічної підтримки». ТОВ «ДТЕК Трейдінг».

 

«На даний час свою функціональність платформа виконує. Звісно, у нас є ще побажання щодо доопрацювання, але нам однозначно подобається, що є оперативний зв’язок щодо номінацій». ТОВ «ВКФ «Теплобуд».

 

ВАЖЛИВО. Ми занотували всі зауваження і пропозиції учасників опитування. Головним чином вони були сфокусовані навколо умов фінансового забезпечення, відслідкування алокацій, руху природного газу постачальників в ПСГ, реєстру споживачів та торгових сповіщень. Тож слідкуйте за сторінкою Укртрансгазу, щоб почути відповіді на задані вами питання.


Поділитися