Оператор ГТС розпочне працювати в режимі добового балансування з 01 березня 2019 року

30 листопада 2018 року, м. Київ – Укртрансгаз як Оператор ГТС офіційно перейде з місячного на добовий режим балансування ринку природного газу з 01 березня 2019 року. На грудень всі номінації та реномінації від замовників послуг транспортування будуть прийматися Оператором ГТС як в електронному, так і паперовому вигляді. Відповідне рішення ухвалила НКРЕКП на засіданні сьогодні.

 

Представники Укртрансгазу взяли участь у засіданні Регулятора, на якому відзвітували про суттєві ризики впровадження добового балансування у найближчі терміни. Серед таких ризиків – неналежний стан наповнення операторами газорозподільних мереж Інформаційної платформи базами ЕІС-кодів. Так, на сьогоднішній день внесено 12 млн ЕІС-кодів споживачів та 18 тис. ЕІС-кодів точок їх комерційного обліку, 142 фізичних точок перетоків між газорозподільними зонами, 187 фізичних точок перетоків між газовидобувними підприємствами і операторами ГРМ. Однак, стверджувати що такі данні є повними – Укртрансгаз на сьогоднішній день не може.

 

Крім цього, 13 операторів газорозподільчих мереж жодного разу не здійснили успішного завантаження даних споживання природного газу в Інформаційну платформу за період тестування. А 16 операторів ГРМ не змогли зробити такого завантаження більше ніж 1 раз на добу, в той час коли Кодексом ГТС встановлено обов’язок вносити протягом однієї доби такі дані щонайменше 4 рази.

 

Серед інших ризикових факторів – відсутність реального тестування інформаційної платформи. Із 300 активних замовників послуг транспортування середньозважена добова кількість користувачів платформи становила близько 38, а тих, що подавали торгові сповіщення, – не більше 41. 

 

«Відсутність даних не дозволяє Укртрансгазу забезпечити повноцінне добове балансування, а замовникам – створити повноцінні портфоліо балансування. В умовах нескоординованих дій усіх суб’єктів ринку природного газу виникає велика ймовірність припинення або обмеження газопостачання споживачам, що є невиправданим ризиком для впровадження реформи ринку природного газу», – зазначив Андрій Хоменко, т.в.о. президента Укртрансгазу, під час засідання Регулятора 30 листопада 2018 року.

 

Окремо він вказав на такі ризики, як наявність недобросовісних постачальників газу, які без належних підстав зареєстрували за собою платоспроможних споживачів, необхідність врегулювання законодавчих аспектів добового небалансу та введення воєнного стану, який ставить під загрозу обмін інформацією між користувачами інформаційної платформи та наповнення її даними.

 

Тож з урахуванням всієї наявної інформації щодо можливостей і загроз в процесі переходу до добового балансування та за підтримки учасників ринку газу, що висловлювали свою позицію в численних зверненнях до Регулятора, НКРЕКП постановила перенести строк усунення порушень при переході на добове балансування – до 01 березня 2019 року (шляхом внесення змін в постанову №788 від 27.07.2018 року).

 

Регулятором були також погоджені наступні кроки, що відображені в його рішенні:

  • Починаючи з січня 2019 року, всі номінації та реномінації будуть прийматися Оператором ГТС виключно через Інформаційну платформу за новими електронними формами з накладанням ЕЦП.
  • З 1 грудня 2018 року продовжиться тестування інформаційної платформи із залучення суб’єктів природного ринку газу за визначеним сценарієм (деталізація в тексті Постанові НКРЕКП №1573 від 30.11.18).
  • З 1 грудня спеціалістами Укртрансгазу буде продовжено проведення навчальних тренінгів з користування Інформаційною платформою для всіх учасників ринку.

 

Повний текст рішення НКРЕКП буде опублікований за посиланням  http://www.nerc.gov.ua/?calendar_zasidan=ok

 


Поділитися