Укртрансгаз просить НКРЕКП здійснити позапланову перевірку 10 операторів ГРМ  щодо дотримання норм Кодексу ГТС

09 серпня 2018 року, м. Київ –  Сьогодні АТ «Укртрансгаз» надіслав звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), із проханням здійснити заходи контролю у зв’язку з тим, що десять операторів газорозподільчих мереж подали некоректну інформацію стосовно EIC-кодів* споживачів.

 

Інформація про EIC-коди всіх суб’єктів ринку природного газу необхідна для переходу на новий формат регулювання ринку, у тому числі на режим добового балансування. Для запуску інформаційної платформи Оператор ГТС повинен володіти повною, актуальною та коректною базою даних EIC-кодів всіх споживачів та точок комерційного обліку, в тому числі інформацією щодо місцезнаходження таких об’єктів та їхніх технічних характеристик.

 

Проте операторами ГРМ вимоги Регулятора не виконані по наповненню та підтриманню у актуальному стані бази даних EIC-кодів належним чином та у встановлені строки, що, фактично, стало однією із причин несвоєчасного переходу на добове балансування ринку газу.

 

Так, зокрема, Львівгаз, Вінницягаз, Тисьменицягаз, Криворіжгаз, Київоблгаз, Дніпрогаз, Дніпропетровськгаз не дотрималися вимог щодо надання цифрового підпису керівника – електронні підписи не співпадали з угодами, угоди були прострочені або взагалі не укладені  з Оператором ГТС. Ще деякі облгази – Донецькоблгаз, Миколаївгаз та Харківміськгаз –  прострочили терміни надання даних.

 

Нагадаємо, вимога надати інформацію була визначена Регулятором у Кодексі ГТС. Згідно нього, облгаз після присвоєння EIC-кодів споживачам, що приєднані до його мереж, повинен передати їх Укртрансгазу протягом п’яти робочих днів. Крім того, Постановою НКРЕКП «Про налагодження процесу обміну даними на ринку природного газу» встановлений обов’язок операторів ГРМ актуалізувати та передати інформацію щодо EIC-кодів споживачів у формі електронних файлів, підписаних електронним цифровим підписом керівника у двотижневий строк.

 

Практика європейських операторів свідчить, що саме такий формат – здійснення алокацій в розрізі EIC-кодів всіх об’єктів газоспоживання, є найбільш ефективним та прозорим інструментом контролю фактичного споживання газу як для споживачів, так і операторів ринку.

 

У підсумку, для вирішення ситуації Укртрансгаз змушений подати звернення та з допомогою Регулятора забезпечити виконання вимог законодавства із надання необхідної інформації операторами газорозподільчих мереж, що, зрештою, дозволить ефективно продовжити реформи, перейти на добове балансування та прозоре функціонування газового ринку України.

 

*ЕІС-код – це код енергетичної ідентифікації суб’єкта ринку природного газу та/або точки комерційного обліку, визначений за правилами Європейської мережі операторів газотранспортних систем (ENTSOG) з метою уніфікації та однозначної ідентифікації суб’єктів ринку природного газу та точок комерційного обліку, розміщених на об’єктах газової інфраструктури, у тому числі для участі у регіональних (міжнародних) газових ринках, та для забезпечення спрощення процедур зміни постачальників природного газу та електронного обміну даними між суб’єктами ринку природного газу. Більше інформації – http://utg.ua/utg/customers/eic-code.html

 


Поділитися