Powernext та Укртрансгаз підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва в Україні

22 січня 2018 року, м.Київ —  ПАТ «УКРТАНСГАЗ» та Powernext SA (Франція) підписали Меморандум про взаєморозуміння з метою спільної оцінки можливостей співпраці щодо створення організованого оптового ринку газу (спотового та ф’ючерсного ринків на біржі) в Україні. Для Укртрансгазу це ще один крок вперед до інтеграції з європейськими газотранспортними операторами, а отже й до подальшого розвитку ринку газу в Україні.

 

Біржова торгівля є одним з ключових елементів конкурентного та прозорого оптового ринку газу, який дозволяє учасникам ринку вільно та відкрито продавати або купувати газ як товар по прозорій ринковій ціні. Основною перепоною розвитку біржової торгівлі в Україні є відсутність сучасних інформаційних систем та механізмів клірингу, який повинен гарантувати виконання укладених на біржі угод та мінімізувати ризики контрагента (counter party risk).

 

Український газовий ринок найбільший та найперспективніший у Східній Європі з обсягом близько 33 млрд м3 на рік. Сьогодні Україна знаходиться у процесі реформування ринку газу, приводячи його у відповідність до Третього Енергетичного пакету та іншого європейського енергетичного законодавства. У цьому контексті, існує потреба у застосуванні ринкових механізмів для впровадження режиму щоденного балансування та подальшого розвитку біржової торгівлі газом в Україні.

 

Компанія Укртрансгаз, що є оператором ГТС України, зацікавлена у встановленні прозорих та відкритих відносин на ринку газу з усіма його учасниками, розвитку конкуренції,  створенні нових продуктів та послуг у відповідності з найкращими європейськими практиками.

 

Powernext є провайдером загальноєвропейської платформи для торгівлі газом PEGAS, яка дозволяє учасникам ринку продавати природний газ на 12 хабах у 9 країнах. На сьогоднішній день це основний майданчик для торгівлі природним газом в Європі. Після встановленням співпраці з Центральноєвропейським газовим хабом (CEGH) в 2016 році та інтеграції чеського газопроводу на платформу PEGAS у грудні 2017 року, Powernext почала інтеграцію у Східну Європу.

 

“Powernext зарекомендував себе як важливий партнер операторів газотранспортних систем для розробки рішень які полегшують функціонування ринку, наприклад, для цілей балансування. У зв’язку з цим, ми з нетерпінням чекаємо на співпрацю та можливість підтримати український газовий ринок для успішної реалізації проекту", -  заявив президент компанії Powernext Егберт Оудже.

 

“Ми як оператор ГТС готові (у разі внесення відповідних змін до Закону «Про публічні закупівлі» та Кодексу газотранспортної системи) активно використовувати таку торгівельну платформу для закупівлі паливного газу та газу для балансування, що вимагається європейським регламентом з добового балансування. Такий підхід ми плануємо впровадити вже в 2018 році", - говорить Сергій Макогон, директор з стратегії та розвитку бізнесу ПАТ "УКРТРАНСГАЗ".

 

Довідка:

PEGAS — загальноєвропейська платформа для торгівлі газом є частиною EEX Group, якою оперує Powernext.

PEGAS надає своїм членам доступ до всіх продуктів на єдиній платформі та дозволяє їм торгувати контрактами на природний газ на ринках Австрії, Бельгії, Данії, Голландії, Франції, Німеччини, Італії, Чехії та Великобританії. Асортимент продуктів компанії PEGAS покриває спотові та ф’ючерсні контракти для всіх основних європейських газових хабах. Такий великий охват дозволяє гармонізувати ринки газу з метою створення єдиного панєвропейського ринку газу.

 

ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" — оператор газотранспортної системи  України, що забезпечує надійне транспортування газу як вітчизняним споживачам, так і більше 50% споживачам в країнах Європи. Також компанія управляє найбільшою в Європі системою газосховищ загальним обсягом 31 млрд куб. м. 

 


Поділитися