5. Як відбуватиметься відокремлення Оператора ГТС України – рішення КМУ

18 вересня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи». Цей документ врегулював низку питань, невирішення яких заважало ефективному завершенню анбандлінгу.

 

Терміни. КМУ підтвердив, що юридичне відокремлення Оператора має відбутися, як і було заплановано, 1 січня 2020 року.

 

ISO модель (Independent System Operator) обрано як формат роботи майбутнього Оператора. Для забезпечення незалежної роботи ТОВ «Оператор ГТС України» буде передано у володіння державній компанії ПАТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ). Остання підпорядковується Міністерству фінансів України. Таким чином буде чітко розділено діяльність з транспортування газу та інші бізнеси Групи Нафтогаз (зокрема, видобування та зберігання газу).

 

Обрана ISO модель є поширеною на газовому ринку ЄС та повністю відповідає вимогам європейського законодавства.

 

Передача прав володіння на користь МГУ відбудеться через продаж 100% частки статутного капіталу ТОВ «Оператор ГТС України» з розстроченням платежу до 15 років.

 

Кроки, що необхідно здійснити до кінця поточного року з боку

держави: внести зміни до деяких законів у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу.

 

Регулятора: провести сертифікацію ТОВ ОГТСУ з подальшим підтвердженням секретаріатом Енергетичного співтовариства, встановити тарифи на послуги транспортування та затвердити інвестиційну програму.

 

… ТОВ ОГТСУ: отримати всі необхідні сертифікати, дозволи та ліцензії для забезпечення роботи Оператора. Також остаточно сформувати внутрішню основу майбутнього Оператора – завершити переведення працівників, відшліфувати бізнес-процеси, створити автономне ІТ-середовище, провести інвентаризацію активів, необхідних для транспортування газу, переукласти договори з клієнтами тощо.

 

Група Нафтогаз, КМУ, НКРЕКП та секретаріат Енергетичного Співтовариства погодили детальний план дій, що дає змогу здійснити заплановані зміни у визначені терміни.

 

Нині створено необхідні передумови для своєчасного та успішного завершення процесу анбандлінгу та початку незалежної роботи Оператора ГТС України з 1 січня 2020 року.