9. Транспортування та зберігання газу. Як розділити дві системи

Важливим етапом в процесі підготовки до відокремлення Оператора ГТС України стало створення ще одного оператора – газосховищ України. Таким чином, починаючи з грудня 2018 року було сформовано єдину вертикаль управління українськими підземними сховищами газу. Раніше ними керували управління магістральних газопроводів – тобто структури, що в основному відповідають за транспортування газу.


Розділення діяльності з транспортування та зберігання газу відбувалося на основі досвіду європейських газових операторів та за підтримки міжнародних експертів з PwC.


До складу Оператора газосховищ України (ОГСУ) увійшло 11 ПСГ загальною місткістю близько 30 млрд куб. м. У цій філії (окремому підрозділі) Укртрансгазу працюють близько 1850 людей. Під час створення цієї філії на її баланс було передано активи на суму близько 169 млрд грн.


Після створення філії розпочалася розбудова власних бізнес-процесів та вертикалей керування в обох операторах, а також відбулося розмежування зон відповідальності.


Було сформовано власне ІТ-середовище для кожного з операторів, розділено єдину базу даних технологічних параметрів.


У 2019 році було запущено окремі інформаційні платформи для взаємодії з клієнтами ГТС (березень 2019) та ПСГ (серпень 2019). Запуск першої став істотною передумовою для масштабної реформи газового ринку – переходу від щомісячного до добового балансування газу в системі. Друга Платформа, в свою чергу, суттєво підвищує ефективність взаємодії з клієнтами ПСГ, робота над розширенням її функціоналу триває.


Кожен з Операторів розбудував власну систему диспетчеризації. Центральну диспетчерську, що координує процес транспортування газу, на початку жовтня поточного року переміщено до нового приміщення ОГТСУ в Києві. Оперативна диспетчеризація роботи ПСГ наразі здійснюється зі Львова.


Для обліку газу, що передається, між двома операторами використовується лічильне обладнання, встановлене на точках з’єднання. Однак для підвищення точності обліку газу планується обладнати нові вузли вимірювання протягом найближчих 3–4 років.


Одне з важливих питань, яке необхідно вирішити до завершення процесу анбандлінгу – затвердження Договору про взаємодію двох операторів, який має набути чинності з 1 січня 2020 року. Він має замінити чинний регламент, остаточно визначити дисципліну газопостачання та врегулювати низку процедурних питань для задоволення потреб замовників послуг.


У майбутньому взаємодія між двома операторами відбуватиметься на ринкових умовах. Крім того, кожен з операторів планує розширяти клієнтську базу та розвивати спектр послуг з метою підвищення прибутковості.