7. Магістральні газопроводи України – роль компанії в процесі анбандлінгу оператора ГТС

ПАТ «Магістральні газопроводи України» було створено наприкінці 2016 року, після початку активної підготовки до відокремлення Оператора ГТС України.

 

Це товариство – важлива ланка у механізмі забезпечення незалежності майбутнього Оператора. Адже саме воно керуватиме його роботою.

 

Ефективність роботи МГУ та її незалежність від Групи Нафтогаз забезпечується завдяки двом ключовим чинникам.

 

Перший – створення потужної системи корпоративного управління на базі холдингової структури МГУ на чолі з незалежною наглядовою радою.

 

Другий – безпосередня підпорядкованість МГУ Міністерству фінансів України, що забезпечує уникнення конфлікту інтересів з Групою Нафтогаз, підпорядкованою КМУ, на рівні державних органів влади.

 

МГУ залучено до прийняття всіх ключових рішень в процесі анбандлінгу. Зокрема, після того, як було сформовано та почала працювати наглядова рада МГУ, між нею та наглядовою радою НАК «Нафтогаз України» 24 липня 2018 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо відокремлення оператора ГТС. І вже за кілька місяців сторони провели презентацію спільної Дорожньої карти. Цей документ і сьогодні є основоположним щодо визначення ключових кроків  анбандлінгу.

 

Планується, що з 1 січня 2020 року відбудеться юридичне відокремлення ОГТСУ від Групи Нафтогаз. Право володіння цією компанію буде передано від АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Магістральні газопроводи України». Це гарантує незалежність подальшої роботи Оператора.

 

На МГУ в подальшому покладається відповідальність за прийняття ключових рішень в діяльності з транспортування, яку раніше несла Група Нафтогаз як акціонер Укртрансгазу. Крім того, МГУ буде допомагати новоствореному Оператору вирішувати питання, що потребують залучення державних органів, а також органу з управління ГТСУ – Міністерства фінансів.

 

МГУ буде здійснювати координацію між органом управління державним майном в особі Міністерства фінансів та незалежним Оператором. Це гарантує дієвий контроль з боку держави та, одночасно, невтручання в господарську діяльність Оператора. Крім того, функція МГУ в даній структурі корпоративних відносин дає змогу зберегти результати Стокгольмського арбітражу в спорі між Газпромом та Групою Нафтогаз.

 

Одним із суттєвих факторів взаємодії між Міністерством фінансів, МГУ та Оператором є те, що держава зберігає 100% контроль як над МГУ, так і над новоствореним Оператором. Та одночасно виконує вимоги 3-го Енергетичного пакету в частині відокремлення функції транспортування від постачання та зберігання природного газу. Виконання вимог 3-го Енергетичного пакету – одна з передумов інтеграції в європейський газовий ринок та  успішних переговорів з Газпромом щодо продовження транзиту територією України.