2. Ключові етапи анбандлінгу

Рішення про проведення анбандлінгу або відокремлення Оператора ГТС України (ОГТСУ) було ініційовано майже 10 років тому. Наприкінці 2009 року Україна приєдналася до Договору про Енергетичне співтовариство і таким чином зобов’язалася провести низку реформ в сфері енергетики, зокрема – вивести діяльність з транспортування газу за межи Групи Нафтогаз.  Цей намір було зафіксовано під час підписання нашою країною Угоди про Асоціацію з ЄС (2014) та прийняття Закону про ринок природнього газу (2015). Наступним кроком стала Постанова КМУ №496 від 1 липня 2016 року, яка містила план реструктуризації Групи Нафтогаз та передбачала, зокрема, відокремлення діяльності з транспортування природного газу та його зберігання відповідно до вимог Третього енергетичного пакету ЄС.

 

На виконання зазначених зобов’язань робоча група, що складалася з представників НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз», за підтримки міжнародної консалтингової компанії PwC розробила детальний план підготовки до відокремлення функції транспортування газу від вертикально-інтегрованої групи НАК «Нафтогаз України».  Цей проект став однією з найбільш важливих та одночасно складних реформ державного сектору України. З одного боку, необхідно імплементувати європейські норми та стандарти в роботі ГТС за умови певних обмежень та протиріч у законодавчій базі України та відсутності в нашій державі досвіду аналогічних за складністю проектів.

 

З іншого боку, процес транспортування газу не зупиняється ні на хвилину. Тому реформування, зокрема розділення діяльності з транспортування та зберігання газу, розбудова бізнес-процесів, переведення людей відбувалося в режимі non-stop. Аби не порушити технологічні процеси було обрано сценарій покрокового переведення функції транспортування газу до окремої компанії – від концентрації в окремому підрозділі Укртрансгазу (філії) до створення окремої юридичної особи (ТОВ ОГТСУ).

 

 

 

  1. Створення філії «Оператор ГТС «України» (грудень 2017)

Після ретельної підготовки у грудні 2017 року було сформовано філію «Оператор ГТС України» – підрозділ АТ «Укртрансгаз». У цій філії було зосереджено процеси, пов’язані як з транспортуванням природного газу всередині України, так і транзиту російського газу до країн ЄС територією нашої держави. Також до філії було переміщено активи, що необхідні для забезпечення її діяльності.

 

  1. Створення філії «Оператор газосховищ «України» (грудень 2018)

Наступним етапом стала централізація управління підземними сховищами газу. У грудні 2018 року було створено філію «Оператор газосховищ України» в складі АТ «Укртрансгаз». Вона поєднала 11 підземних газосховищ (ПСГ) по всій території України. У штат філії було переведено близько 2000 профільних фахівців. Було визначено активи ГТС, що відносяться виключно до процесу зберігання газу, розділено інформаційні системи та бізнес-процеси, а також запроваджено окремий облік. 

 

  1. Розширення та оптимізація роботи філії «Оператор ГТС «України» (лютий-червень 2019)

Однак просто «на папері» відокремити підрозділи, активи та співробітників, що забезпечують транспортування газу, недостатньо. Адже мета проекту анбандлінгу – створити незалежного та ефективного Оператора ГТС, який працюватиме за європейськими стандартами.

Тому перше півріччя 2019 року було присвячено формуванню принципово нової організаційної структури компанії.

  • Відбулося укрупнення регіональних підрозділів – лінійно-виробничих управлінь магістральних газопроводів (ЛВУМГ) – з 32 до 20;
  • Після низки послідовних перетворень з п’яти окремих філії – управлінь магістральних газопроводів – сформовано чотири регіональних центри, які ввійшли до центрального апарату управління. Іншими словами, трирівневу систему управління «центральний апарат – філія – ЛВУМГ» було перетворено на дворівневу «центральний апарат – ЛВУМГ»;
  • Істотно змінено організаційну структуру Оператора. Зокрема, зменшено кількість керівних посад завдяки скороченню рівнів управління – із семи до трьох;
  • Створено власну нормативну базу Оператора – понад 5 тисяч документів: регламентів, процедур, положень про структурні одиниці, посадових інструкцій тощо.

Червень 2019 року став «випробувальним терміном» в роботі Оператора. До філії ОГТСУ було переміщено всіх співробітників, що задіяні та супроводжують процес транспортування газу. Таким чином, створено прообраз майбутнього незалежного Оператора ГТС України.

 

  1. Підготовка до юридичного відокремлення ТОВ «Оператор ГТС України». Розробка бізнес-процесів

1 липня 2019 року розпочато повноцінну роботу ТОВ «Оператор ГТС України» –  юридичної особи, що на 100% належить АТ «Укртрансгаз», створеної на початку поточного року для подальшого відокремлення від Групи Нафтогаз. Таким чином було сформовано окрему компанію, в рамках якої і має остаточно сформуватися майбутній незалежний оператор.

До кінця 2019-го ця компанія здійснюватиме технічне обслуговування магістральних газопроводів. У той час як низка функцій – комерційна діяльність, диспетчеризація, закупівлі – залишатимуться в філії ОГТСУ АТ «Укртрансгаз» до 31 грудня 2019 року (за умовами ліцензування та поточного контракту з Газпромом).

За цей час мають остаточно сформуватися засади для подальшої робота незалежного Оператора. Зокрема, ТОВ «Оператор ГТС України» повинно отримати всі необхідні ліцензії та пройти попередню сертифікацію з боку національного енергетичного Регулятора з подальшим підтвердженням Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, а також отримати тариф на послуги транспортування газу.

 

  1. Юридичне відокремлення. Початок роботи незалежного Оператора ГТС України.

Межа 2019-2020 років стане найважливішим моментом в роботі Оператора. З 1 січня 2020 року,  одразу після закінчення поточного контракту на транзит газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром», ТОВ «Оператор ГТС України» має вийти зі складу Групи Нафтогаз та отримати активи української ГТС у концесію. Та, відповідно, розпочати повністю автономному роботу з експлуатації вітчизняної  ГТС. Слід підкреслити, що українська ГТС залишиться у державній власності та продовжить роботу на користь України.