3. Консорціум

Проведення анбандлінгу і, таким чином, створення передумов для залучення іноземного партнера – одне з головних завдань Групи Нафтогаз на найближчий період. Адже саме участь потужного іноземного гравця в управлінні українською ГТС має стати вагомим важелем у збереженні обсягів транзиту російського газу до ЄС саме територією України.

 

Більш того, майбутнє Оператора та газового ринку України в цілому стане більш надійним у разі залучення до управління газотранспортною системою потужного західного партнера або консорціуму іноземних компаній. Це зможе значно підвищити прозорість діяльності Оператора та загальну привабливість України для гравців європейського газового ринку. Крім того – створить бар’єр від можливого незаконного впливу політиків та окремих українських фінансово-промислових груп.

 

Перемовини з європейськими гравцями, що розглядають можливість участі в управлінні українською  ГТС, тривали останні кілька років. І навесні 2019-го співпрацю між європейськими та українським операторами ГТС було формалізовано.

 

У квітні 2019 року НАК «Нафтогаз України», АТ «Укртрансгаз» підписали угоду про створення спільної робочої групи з п’ятьма провідними європейськими операторами. Таким чином було утворено Консорціум газових компаній ЄС, члени якого підтвердили, що підтримують процес анбандлінгу та зацікавлені в управлінні українською ГТС після його завершення.

 

До робочої групи увійшли GRTgaz S.A. (Франція), N.V. Nederlandse Gasunie (Нідерланди), Snam S.p.A. (Італія), Eustream a.s. (Словаччина) та Fluxys S.A. (Бельгія).

 

Ці компанії взяли на себе зобов’язання допомогти українській стороні створити незалежного оператора ГТС відповідно до найкращих європейських практик. У рамках цієї співпраці вони делегували п’ятьох експертів з числа своїх керівників. Вони допомагають у розбудові управлінських процесів та технічних регламентів Оператора, забезпеченні технічної надійності та ефективності роботи української ГТС. Також експерти допомагають у проходженні сертифікації нового оператора ГТС з боку НКРЕКП та Секретаріату Енергетичного Співтовариства. 

 

Отже, поряд з експертами Групи Нафтогаз та PwC, над розбудовою Оператора працюють п’ятеро радників, що представляють Консорціум газових компаній ЄС: 
• Yves Brulle (Ів Брюлле), представник GRTgaz (Франція)– радник з питань розвитку мережі та інвестиційного планування 
• Willem Coppoolse (Вільям Копулс) , представник Gasunie (Нідерланди) – радник з комерційної діяльності
• Vincenzo Mauro Cannizzo (Вінчензо Мауро Каніццо), представник Snam (Італія) – радник з питань газовимірювань та метрології
• Andrea Rovelli (Андреа Ровеллі), представник Snam (Італія) – радник з експлуатації мережі та питань охорони праці та екології
• Michal Lalik (Міхел Лалік), представник Eustream (Словаччина) – радник з регуляторних питань