1. Чому Україна має здійснити відокремлення Оператора ГТС?

Ми розпочинаємо нову рубрику – «анбандлінг Оператора ГТС»,  де будемо вам розповідати, що таке той самий анбандлінг  та з чого він складається, етапи, що ще потрібно зробити для його успішного завершення нам або третім сторонам. Розуміємо, дещо технічно складна, а отже, готові відповідати на ваші питання та з радістю приймаємо ідеї для наступних постів, про що вам цікаво дізнатися ще.

Отже, пост  перший.

 

Незалежність вітчизняного оператора газотранспортної системи  – одне з головних зобов’язань, що прийняла Україна, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС (зокрема, впровадження положень Третього енергетичного пакету). Правові засади роботи ринку природного газу України та, зокрема, механізм проведення анбандлінгу, було затверджено Законом України «Про ринок природнього газу» у 2015 році.

 

 

Фактично це означає запровадження в Україні принципів функціонування європейських енергетичних ринків. Незалежність оператора ГТС гарантує, що всі гравці газового ринку знаходяться в рівних умовах. Відповідно, вертикально інтегрована компанія, зокрема Група Нафтогаз, не повинна впливати на операційну діяльність оператора газотранспортної системи. В Центральній Європі переважна більшість операторів ГТС пройшла через процес відокремлення від материнських компаній в середині 2000-х років. І це стало однією з передумов для створення єдиного та конкурентного ринку газу в ЄС.

 

Запровадження вимог європейського законодавства фактично відкриває «енергетичні кордони» України. Це, з одного боку, створює додаткові можливості для залучення нових іноземних клієнтів. З іншого – для пошуку потенційних партнерів, які зможуть вкласти свій досвід та інвестиції в розвиток ГТС та українського ринку газу. Така можливість відповідає чинному законодавству України. Більш того, вже створено спільну робочу групу з п’ятьма провідними європейськими операторами, зацікавленими в підтримці процесу анбандлінгу та подальшій можливій участі в управлінні українською ГТС. Експерти цих компаній допомагають Укртрансгазу в створенні незалежного українського оператора ГТС.

 

Підтримка європейської сторони є вкрай необхідною для проведення перемовин з ПАТ «Газпром» про збереження обсягів транзиту російського природнього газу до країн ЄС територією України. Сьогодні сума надходжень від транзиту складає приблизно 3% ВВП держави.

 

Процес підготовки до відокремлення Оператор ГТС України впевнено наближається до завершення. Планується, що після підтвердження сертифікації державним Регулятором та Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, 1 січня 2020 року ТОВ «Оператор ГТС України» вийде зі складу Групи Нафтогаз. Після чого буде переданий в управління організації, уповноваженій Кабінетом Міністрів України. Іншими словами – розпочне незалежну діяльність.