Послуги для клієнтів Оператора газосховищ

 

 
  • Станом на жовтень 2020 року ми маємо 790 клієнтів, 79 з них – компанії-нерезиденти. Наразі ми співпрацюємо з 21 країною, тобто представники цих країн уклали з нами договори зберігання та мають змогу використовувати наші послуги.
  • У травні-серпні комерційною функцією Укртрансгазу проведено активну договірну кампанію. Саме у цей період ми бачили зростання інтересу до газосховищ України та уклали багато нових договорів з клієнтами як на зберігання, так і на доступ до зберігання в режимі «Митний склад».

Послуги та продукти, які сьогодні пропонує Оператор газосховищ:

  • Вже звичні для всіх послуги зберігання, закачування та відбору газу, які надаються на підставі типового договору зберігання.
  • Продукт «Митний склад», імплементований ще у 2017 році. Але найбільший попит на нього спостерігається з минулого року. У поєднанні з послугою Оператора ГТС на початку цього року – shorthaul – ці продукти дали дуже суттєві показники закачування.


Але Укртрансгаз не зупиняється на тих досягненнях, що є сьогодні. Ми впроваджуємо нові послуги та продукти, доробляємо функціонал Інформаційної платформи Оператора газосховищ.

Над чим працюємо зараз?

  • Угода моніторингу газу, який передано в заставу, передбачає співпрацю з банківськими установами, що надає можливість моніторити, тобто бачити всі дії з газом, що перебуває під заставою в банківській установі, але залишається власністю клієнта на його рахунку зберігання.
  • Також ми розпочали взаємодію з Енергетичною біржою з приводу торгівлі саме в ПСГ. За нашими розрахунками наприкінці цього року – на початку 2021 – плануємо побудувати бізнес-процеси, реалізувати продукти в платформі та надати доступ клієнтам, в яких укладені договори з Укртрансгазом.


Ми взаємодіємо з нашими клієнтами таким чином, щоб їм було максимально зручно та ефективно отримувати доступ як до послуг, так і до функцій платформи, над якою ми постійно працюємо.

  • Вже влітку цього року ми спостерігали пікові навантаження щодо обсягів закачування до наших підземних сховищ і змушені були підтверджувати номінації та відхиляти заявки замовників зі зменшенням. Це були вимушені дії Оператора газосховищ, пов’язані з технічними обмеженнями на закачування газу на добу наперед.


Короткий алгоритм дій Оператора газосховищ, коли попит перевищує наші можливості:

  • Кожного дня ми визначаємося з технічною потужністю, відповідні служби інформують наших комерційних диспетчерів і річна потужність, викуплена клієнтом та яка є гарантованою для отримання, відмінусовується. Потім мінус послуга на місячній основі. І так вираховується вільна потужність на добу.
  • Ми запровадили механізм інформування замовників через кабінет в Інформаційній платформі Оператора газосховищ, а також інформування через офіційний сайт Укртрансгазу. І в режимі онлайн всі замовники могли спостерігати, яка доступна вільна потужність була наперед у визначений проміжок часу.


Таким чином, коли надходили номінації замовників і вони сумарно перевищували доступну потужність, потрібно було зменшувати обсяги або відхиляти номінації.

  • При цьому всі дії Оператора газосховищ виконувалися з використанням прозорого недискримінаційного підходу відповідно до Кодексу газосховищ. Цей документ, який для нас є основним, регулює всі дії та взаємовідносини з клієнтами. Тобто відповідно до Кодексу існує чіткий алгоритм підтвердження номінацій зі зменшенням обсягів, коли спочатку йдуть довгі продукти, як-от, річна потужність, місячна, а потім вже потужність на добу наперед. І якщо номінація була подана в один і той самий час, Платформа виділяє саме в порядку черговості і відбувається зменшення або відхилення добових обсягів.
  • Наразі ми вже рухаємося до сезону відбору, тобто фізичний сезон закачування вже майже на виході. Такий самий алгоритм дій підтвердження номінацій/реномінацій замовників послуг Оператор газосховищ використовуватиме і в сезон відбору газу. Ми вже практично готові до цього.