Ключові проекти модернізації ПСГ
- Українські підземні газосховища сховища – це унікальна система, що створювалась не одне десятиліття. Пік розвитку та будівництва наших сховищ припадає на 70-80-ті роки минулого століття. Перше сховище, введене в експлуатацію на території України – це Олишівське. Його запустили 56 років тому – у 1964 році.
- Сьогодні Укртрансгаз здійснює управління 11-ма підземними сховищами, які територіально розміщено в семи областях України. Активний об’єм газу, який здатні зберігати наші ПСГ – 30,9 млрд куб. м. Це найбільша цифра – в Європі немає жодної держави, яка б мала такі потужні газові сховища.
- Відповідно до Кодексу газосховищ і задля безаварійної та надійної роботи системи Укртрансгаз сформував Програму розвитку ПСГ на найближчі 10 років. Ми плануємо інвестувати в наші підземки близько 13,5 млрд грн. На найближчі три роки ця цифра складатиме 5,8 млрд грн.
Куди планується вкласти ці кошти?
- В першу чергу, в ті об’єкти, які задіяні в роботі, – компресорні станції. Це дасть змогу зекономити паливний газ та зробити нашу систему більш надійною. Крім того, завдяки модернізації буде зменшено шкідливі викиди в атмосферу.
- У найближчі три роки плануємо інвестувати в модернізацію КС «Більче-Волиця». Більче-Волицьке газосховище є найбільшим як в Україні, так і Європі. Його активний об’єм складає 17 млрд куб м газу. Інвестиції в цю компресорну станцію складатимуть близько 1 млрд грн.
- Другий об’єкт – це Богородчанське газосховище. До кінця 2023 року плануємо інвестувати в цю підземку близько 1 млрд грн. Це сховище активно задіяне в процесах закачування та відбору газу.
- Наступні дев’ять об’єктів, куди ми б хотіли вкласти кошти, – це вузли заміру газу, які відповідно до Кодексу газосховищ повинні бути на межі балансової відповідальності ПСГ та ГТС. Вони будуть оснащені приладами, що дадуть можливість в онлайн-режимі відслідковувати якісні та фізико-хімічні характеристики природного газу. Це буде особливо важливим, коли Україна перейде на облік газу не в фізичних (куб м), а в енергетичних одиницях (МВт.год).
- Планується, що вже в наступному році наша країна має перейти на облік природного газу в нових одиницях. Укртрансгаз та підземні газосховища сьогодні уже фізично готові до цього. Ми готові до переходу на нові європейські стандарти.
- Виконання Програми розвитку забезпечить надійну і сталу роботу наших підземок, надасть впевненості нашим клієнтам в тому, що Укртрансгаз зможе й надалі якісно виконувати свої функції. А також це підвищить конкурентоспроможність українських ПСГ на ринку послуг зі зберігання газу в Європі.