Сергій Олексієнко, генеральний директор Укртрансгазу, для ICIS Energy Markets Forum: про роль України в збалансуванні ринку газу в Європі.

Сергій Олексієнко, генеральний директор Укртрансгазу, взяв участь в дискусії про роль України в збалансуванні ринку газу в Європі, організованій лондонським ICIS Energy Markets Forum.

 

Головні тези виступу.

 

На сьогодні українські газосховища заповнено на 17 млрд куб. м. При цьому понад 13 млрд куб. м залишаються вільними.

 

Укртрансгаз має 694 контракти на зберігання газу, з яких активних – 300 клієнтів. При цьому 52 контракти підписано з компаніями-нерезидентами, з яких 15 активно працюють. І привабливість українських ПСГ на європейському газовому ринку продовжує зростати.

 

Short haul тарифи для транспортування газу від західного кордону до ПСГ запроваджено нещодавно. Однак клієнти ними вже активно користуються. Так, з 2,4 млрд куб. м газу, що зберігається в режимі “Митний склад”, 0,3 млрд куб. м газу закачано саме з використанням short haul.

 

Вартість транспортування газу за short haul тарифом та подальше зберігання газу в українських ПСГ принаймні в два рази вигідніше порівняно з тарифами на зберігання газу в Європі.

 

Укртрансгаз сподівається, що наприкінці травня-початку червня поточного року український регулятор – НКРЕКП -– розпочне дискусію про перехід на RAB-тарифи на послуги зі зберігання газу. Якщо цей перехід відбудеться до кінця 2020-го, сезон закачування газу у 2021 році проходитиме за новою тарифною моделлю.

 

Укртрансгаз не має на меті використовувати RAB-тарифи для збільшення вартості своїх послуг. Більш того, така система тарифоутворення має низку переваг. Вона дає можливість сформувати тариф на довший період, що вигідно і оператору ПСГ, і його клієнтам. Також RAB-тарифи заохочуватимуть Укртрансгаз знижувати операційні витрати та залучати інвестиції на розвиток компанії.

 

На сьогодні існують певні обмеження з боку української митниці щодо використання режиму “Митний склад”. Однак Укртрансгаз сподівається, що це не вплине на клієнтів компанії та процес закачування газу в ПСГ. А уряд зі свого боку перегляне митні обмеження, що негативно впливають на діяльність операторів ГТС та ПСГ.

 

Презентація до виступу Сергія Олексієнка англійською тут.

 

 

 

 


Поділитися