live

Газовий ринок не готовий до переходу на добове балансування з 01 грудня 2018 року

22 листопада 2018 року, м. Київ – Вчора завершився подовжений термін прийому Укртрансгазом місячних номінацій/реномінацій для постачання природного газу на грудень за новими електронними формами через Інформаційну платформу.

 

Станом на 08:00 сьогодні лише 103 з 229 замовників послуг транспортування змогли подати  номінації вчасно та у відповідний спосіб.  Решта ж трейдерів передали Оператору ГТС номінації з порушеннями, зокрема на паперових носіях. Укртрансгаз неодноразово звертав увагу учасників ринку  на необхідність, відповідно до чинної редакції Кодексу ГТС, подати номінації на грудень через Інформаційну платформу за новими електронними формами з накладанням ЕЦП. Саме в такий спосіб ринок повинен буде обмінюватися інформацією, починаючи з 01 грудня – з переходом на добове балансування.

 

Крім того, за результатами тестування Інформаційної платформи, що почалося з 19 жовтня, змушені констатувати недопустимо низьку активність учасників ринку в цьому процесі, зокрема:

  • лише 17% замовників послуг транспортування газу на регулярній основі виконували дії в системі добового балансування з початку тестового періоду;
  • третина операторів ГРМ (16 з 44) взагалі проігнорувала необхідність попереднього тестування Інформаційної платформи та не подала жодних даних про своїх споживачів газу. Більшість облгазів основною причиною своєї бездіяльності називає критичні кадрові проблеми: нестача спеціалістів з необхідними кваліфікаційними навиками, висока плинність персоналу, що попередньо пройшли навчання для роботи з платформою, тощо;
  • 42% зареєстрованих користувачів в Інформаційній платформи  жодного разу не зайшли до системи протягом останнього місяця;
  • жоден із замовників послуг транспортування газу не надав банківську гарантію за новими формами, як це вимагається оновленою редакцією Кодексу ГТС України, що вступає в дію з переходом ринку природного газу на добове балансування з 01 грудня поточного року.

 

Наразі очевидним є висновок, що газовий ринок України не готовий до впровадження добового балансування з 01 грудня 2018 року.

 

У зв’язку з цим, Укртрансгаз звернувся до НКРЕКП з пропозицією відтермінувати перехід на добове балансування до закінчення опалювального сезону. Адже критична неготовність учасників ринку до роботи в нових умовах ставить під загрозу зриву проходження опалювального періоду та може спровокувати колапс в енергетичній та соціальній сфері країни. 


Поділитися