Ми транспортуємо і зберігаємо енергію незалежності
live

Делегація ОБСЄ ознайомилась з роботою і можливостями ГТС України

15 травня 2018 року, м.Київ - Делегація на чолі з президентом парламентської асамблеї ОБСЄ Георгієм Церетелі  відвідала диспетчерський центр Укртрансгазу, де ознайомилась з особливостями функціонування газотранспортної системи України та її роллю в гарантуванні безпеки постачання газу до країн ЄС.

 

Представники ОБСЄ підкреслили її тісну інтегрованість в газотранспортну систему Європи та значимість для енергетичної безпеки країн ЄС. Розгалужена газотранспортна інфраструктура, у поєднанні з комплексом ПСГ, гарантують надійність, гнучкість та безперебійність транзиту природного газу до країн Центрально-Східної Європи, Балканського регіону та Туреччини.

 

Учасники зустрічі обговорили потенційні загрози для України та країн ЄС, які можуть виникнути в разі введення в експлуатацію Північного потоку 2.  Відповідно до диспетчерських даних, транзит російського газу територією України різко падає після будівництва обхідних маршрутів. Метою таких дій є дискримінаційна зміна маршрутів транспортування природного газу з РФ до країн ЄС, а не  збільшення обсягів транзиту російського газу, як це публічно декларується.

 

Загальної потужності нових обхідних потоків (Північний Потік-2 та Турецький Потік) буде достатньо для Газпрому, щоб практично повністю відмовитись від транзиту газу українським маршрутом. Фактично, українська ГТС залишиться «резервним варіантом» для транзиту російського газу. А при низькій завантаженості газотранспортної системи транзитними обсягами Україна буде змушена переорієнтувати існуючу інфраструктуру виключно на задоволення внутрішніх потреб.

 

«Минулого року обсяг транзиту російського газу українською ГТС склав 93,5 млрд. куб.м, що становить близько  60 % від її проектної потужності у вихідних точках. План транзиту на цей рік ще більш консервативний. Очевидно, що за умови реалізації проекту Північний Потік 2, Україна буде змушена оптимізувати власну газотранспортну інфраструктуру, переорієнтувавши її переважно на задоволення потреб внутрішніх споживачів. І це, безумовно, зменшить можливості транспортування російського газу до ЄС» - зазначив Андрій Хоменко, т.в.о. президента Укртрансгазу.

 

«Більше того, відсутність російського транзиту після 2019 року не просто призведе до втрати $2-3 млрд. на рік для України (до 4% ВВП), але також розв’яже руки РФ для продовження, а що гірше, розгортання повномасштабної збройної агресії проти України. Адже політична стабільність в країні, яка наразі транзитує близько полови російського газу до ЄС, більше не буде потрібна РФ. Ми всі повинні чітко розуміти, що українська ГТС – це стримуючий фактор проти агресії і гарантія безпеки як для України так і для Європи» - наголосила народний депутат Ольга Белькова, член Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ.

 

Укртрансгаз здійснює постійну і системну роботу щодо модернізації ГТС України. Зокрема розробленим 10-річним планом розвитку ГТС на 2018-2027рр передбачено скерування інвестицій в реконструкцію об`єктів  газотранспортної інфраструктури в розмірі близько 7-8 млрд грн. щорічно. Важливо зазначити, що новий обхідний газопровід Північний потік 2 є економічно недоцільним, оскільки витрати на його будівництво в десятки разів перевищують обсяги коштів, необхідних для якісної технічної підтримки існуючого маршруту - української ГТС.


Поділитися