Ми транспортуємо і зберігаємо енергію незалежності
live

ОДУ - 50! Вітаємо диспетчерів з ювілеєм!

Шановні колеги – працівники Центрального диспетчерського департаменту!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди визначного ювілею –

50-річчя від дня створення ОДУ!

 

Від початку заснування у жовтні 1967 року диспетчерської служби у складі Виробничого управління «Укргазпром» і до функціонування нинішнього Центрального диспетчерського департаменту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» лежить півстоліття напруженої і натхненої праці сотень працівників.

 

Створення диспетчерської служби у той час вимагало, насамперед, чіткого бачення всього процесу транспортування газу: від його видобування до кінцевої реалізації споживачу. Новостворена диспетчерська служба Укргазпрому, під керівництвом Олега Жатька, розпочала цілодобове чергування з 4-годинним збором технологічної інформації. 

 

 

Поступово до Укргазпрому почали входити не тільки в оперативне управління, а й в адміністративне підпорядкування бурові, газовидобувні, будівельні та газотранспортні підприємства. Тоді з метою оперативного управління безперебійною роботою газової промисловості було створено Об'єднане диспетчерське управління (ОДУ), керівником якого призначено Тадея Михалевича. У цей час Україна займала перше місце за обсягами видобування газу не тільки в СРСР, а й у Європі. Головним завданням ОДУ було забезпечення контролю та злагодженої роботи газовидобувних і газотранспортних підприємств, транзитних поставок газу, закачування газу в підземні сховища, газозабезпечення внутрішніх споживачів. Тадей Станіславович пропрацював в газотранспортній галузі більше 50 років. 

 

 

З 1996 року, під керівництвом тодішнього директора ОДУ Мирослава Химка, розпочалося освоєння новітніх систем програмного забезпечення, комп'ютерної техніки, більш прогресивних методів управління роботою газотранспортної системи та перехід на нові стандарти діяльності ОДУ. Мирослав Петрович започаткував тісні партнерські зв'язки з диспетчерськими службами майже двадцятьох зарубіжних компаній. Широкий обмін інформацією і досвідом з європейськими партнерами сприяли виходу України на сучасний рівень надання послуг із постачання природного газу. У диспетчерів Укртрансгазу досі існує вислів: «Химко відкрив нам Європу».

 

 

Нові часи окреслюють нові виклики, і реагувати на них потрібно оперативно. З 2006 року Об'єднане диспетчерське управління очолив Андрій Дацюк. Під патронатом Мирослава Химка молоде покоління диспетчерів – Вадим Фролов, Олег Михалевич, Євген Тодоров, Павло Афанасьєв та досвідчені газовики – Богдан Бабій, Ігор Пономаренко, Валерій Коваленко разом усією командою ОДУ продемонстрували готовність брати на себе відповідальність і здійснювати такі необхідні для ГТС України і для країни в цілому реформи.

 

Непередбачувана надзвичайна ситуація, яка трапилася взимку 2009-го, ще раз довела – ми маємо змінюватися і ставати енергонезалежними, особливо від Росії.

 

У різдвяні люті морози російський Газпром припинив постачання природного газу в Україну. Працівниками Об'єднаного диспетчерського управління Укртрансгазу тоді вперше було розроблено і застосовано схему реверсного постачання природного газу не зі сходу на захід, як це передбачено роботою ГТС, а навпаки ‒ із західних підземних сховищ у південний та східний регіони України, що дало можливість забезпечити теплом мільйони українців. Після такого блискучого вирішення проблеми назріло нове завдання – ліквідувати монопольну залежність від постачання енергоресурсів з Російської Федерації, досягти повної диверсифікації шляхів та джерел постачання природного газу, тим самим поліпшити енергетичну безпеку як України, так і Європейського Союзу.

 

 

У 2013 році в ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» на базі Об'єднаного диспетчерського управління було створено Центральний диспетчерський департамент. Основним завданням ЦДД надалі залишається оперативне диспетчерське керування газотранспортною системою України, забезпечення надійного транспортування природного газу споживачам України, транзит природного газу згідно з міжнародними контрактами та угодами, а також підтримання максимальної економічності та надійності роботи газотранспортної системи.

 

Сучасні програмні комплекси диспетчерського керування (ПКДК), що розроблені філією «Інститут транспорту газу» і впроваджені на всіх рівнях  виробництва стали основою функціонування ГТС та значно наблизили рівень диспетчерського керування ПАТ «УКРТРАНГАЗ» до вимог європейського газового ринку. В ЦДД також було створено управління комерційної  диспетчеризації, діяльність якого спрямована на розвиток, успішне функціонування та якісне обслуговування газового ринку в Україні. Для цього активно впроваджуються нові системи диспетчеризації, які нині успішно використовуються в провідних газотранспортних компаніях Європи.

 

На сьогодні Центральний диспетчерський департамент є не лише основою транспортування природного газу, а й бере безпосереднью участь у створенні нормативної бази та розробленні заходів для приведення норм ринку природного газу в Україні до європейських стандартів.

 

Попри все зроблене за півстолітню історію удосконалення в газотранспортній галузі тривають, а значить ‒ триває життя…

З нагоди 50-річного ювілею висловлюємо щиру подяку всім працівникам Центрального диспетчерського департаменту, диспетчерських служб філій, а також нашим дорогим ветеранам! Зичимо вам і вашим рідним невичерпної енергії, здійснення всіх надій і сподівань, успішної реалізації всіх планів і задумів. Нехай наступні роки будуть сповнені добром та впевненістю у завтрашньому дні.

 

Хай спокій, мир і добробут завжди будуть у ваших родинах!

Міцного здоров'я, щастя та злагоди вам на довгі роки!

 

З повагою

адміністрація та профспілковий комітет

ПАТ «УКРТРАНСГАЗ»

 


Поділитися