live

Анбандлінг

Факти   Статус   Презентації   Новини

 

Проект відокремлення Оператора ГТС України (анбандлінг)

 

Україна впроваджує європейський підхід та зобов’язалася виділити оператора ГТС в незалежну структуру. Новий оператор ГТС має отримати незалежність не тільки від поточного власника – Нафтогазу, але й від будь-яких інших впливів з боку виробників та постачальників природного газу та електрики, зокрема через вертикаль органів державної влади.

 

В рамках реалізації плану анбандлінгу Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення ПАТ «Магістральні газопроводи України».

 

Після того, як було сформовано та почала працювати наглядова рада АТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ), між нею та наглядовою радою НАК «Нафтогаз України» 24 липня 2018 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо відокремлення оператора ГТС (анбандлінгу). А 19 вересня 2018 року вони провели презентацію спільно розробленої Дорожньої карти процесу відокремлення оператора ГТС всім зацікавленим сторонам.

 

Також  з метою прискорення процесу відокремлення оператора ГТС АТ «Укртрансгаз» залучив міжнародну консалтингову компанію PricewaterhouseCoopers (PWC), яка допомагає реалізовувати проект згідно з директивою уряду у прозорий, ефективний та дієвий спосіб.

 

Було затверджено постанову Кабінету Міністрів України № 840 від 18 вересня 2019 р. «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи», якою було викладено рішення щодо обрання моделі відокремлення діяльності з транспортування природного газу ISO та ТОВ «Оператор ГТС України» визначено як суб’єкт, який має право подати на сертифікацію. 4 жовтня 2019 року – ТОВ «Оператор ГТС України» подало до НКРЕКП заявку на проходження сертифікації як оператор газотранспортної системи.

 

15 листопада 2019 року – було затверджено Постанову Кабінету  №942 Міністрів «Деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами», якою було визначено порядок передачі та умови договору про передачу на праві господарського відання об’єктів права державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

 

17 грудня 2019 року – Секретаріат Енергетичного співтовариства оприлюднив позитивний висновок щодо сертифікації ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) як оператора газотранспортної системи.

 

24 грудня 2019 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла дві Постанови щодо сертифікації та ліцензування оператора ГТС України: № 3010 Про прийняття Остаточного рішення про сертифікацію оператора газотранспортної системи та №3011 Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», а також Постанову щодо встановлення тарифів №3013 Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 – 2024 роки.

 

Фінальним етапом анбандлінгу стане виведення ТОВ «Оператор ГТС України» зі складу Групи Нафтогаз та його передача у власність та управління державній компанії ПАТ «Магістральні газопроводи України», що підпорядкована Міністерству фінансів України відповідно до Постанови КМУ № 840 від 18 вересня 2019 року. Для виконання вишезазначеної постанови залишилось підписати акт прийому-передачі прав на частку у статутному капіталі ТОВ «Оператор ГТС України» та акт приймання-передачі майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

 

 

Дорожня карта анбандлінгу 2018-2020

 

 

 

 

КЛЮЧОВІ ФАКТИ

1. Чому Україна має здійснити відокремлення Оператора ГТС?

2. Ключові етапи анбандлінгу

3. Консорціум

4. Оператор ГТС України – філія та ТОВ. В чому різниця?

5. Як відбуватиметься відокремлення Оператора ГТС України – рішення КМУ

6. Договір про технічне обслуговування (SLA). Як взаємодіють АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор ГТС України»

7. Магістральні газопроводи України – роль компанії в процесі анбандлінгу оператора ГТС

8. Як змінилась система управління та організаційна структура Оператора

9. Транспортування та зберігання газу. Як розділити дві системи

10. Фінансова стабільність незалежного Оператора ГТС України

 

 

 

 

СТАТУС ПРОЕКТУ 

Статус реалізації анбандлінгу за чотирма основними робочими напрямами:

станом на 01.01.2020

1. Відокремлення філії «Оператор газосховищ України» (ПСГ) 

2. Розширення та оптимізація філії «Оператор газотранспортної системи України» (ГТС) 

3. Юридичне відокремлення Оператора газотранспортної системи України 

4. Дії третіх сторін для завершення процесу анбандлінгу 

   

 

1. Відокремлення філії «Оператор газосховищ України» (ПСГ) - 100%

Створення структури оператора газосховищ, який надаватиме послуги зі зберігання природного газу та забезпечуватиме ефективну і безперебійну роботу 11 підземних сховищ газу (ПСГ).  Після завершення трансформації Оператор підземних газосховищ буде взаємодіяти, як з оператором газотранспортної системи України, так і з іншими компаніями на прозорих умовах та ринкових засадах. 

Статус

Завдання

Виконано

Грудень 2018

Cтворено філію «Оператор газосховищ України»: переведено персонал та передано необхідні активи

Виконано

Квітень 2019

Аудит запасів газу

Виконано

Червень 2019

Тестування внутрішнього регламенту взаємодії між філіями «ОГТСУ» та «ОГСУ»

Виконано

Створення інформаційної платформи Оператора ПСГ 

Виконано

Відокремлення IT-систем та систем автоматизації Оператора ГТС та Оператора ПСГ

Виконано

Угода про взаємодію між Оператором ГТС та Оператором ПСГ

  

 

2. Розширення та оптимізація філії «Оператор газотранспортної системи України» (ГТС) - 100%

Створення прототипу оператора газотранспортної системи – оптимізація та централізація функцій, переведення персоналу та всіх необхідних ресурсів задля забезпечення повної готовності до юридичного відокремлення оператора газотранспортної системи.

Статус

Завдання

Виконано

Укрупнення базових виробничих підрозділів - Лінійно виробничих управлінь магістральних гахопроводів (ЛВУМГ)

  Виконано 

Угода про надання консультаційної підтримки із п’ятьма провідними європейськими операторами Snam, GRTgaz, eustream, Fluxys, GASUNIE

Виконано

Оптимізація та централізація функцій : бухгалтерський облік, управління персоналом, закупівлі, тощо

Виконано

Підготовка внутрішніх політик/процедур для розширеної філії «ОГТСУ»

Виконано

Перехід 11 590 співробітників до філії "Оператор ГТС України"

Виконано

Переведення персоналу до ТОВ ОГТС

Виконано

Відокремлення та підготовка для передачі ІТ систем

Виконано

Передача активів до ТОВ ОГТС

 

 

3. Юридичне відокремлення Оператора газотранспортної системи України - 100%

Проведення відокремлення оператора газотранспортної системи України згідно вимог українського та європейського законодавства та підготовка сертифікації Оператора для старту функціонування з 1.01.2020.

Статус

Завдання

Виконано

Створено – ТОВ «Оператор газотранспортної системи України»

  Виконано 

Погоджений та готовий для підписання Договір про надання послуг (SLA) між ТОВ ОГТС та АТ«Укртрансгаз» на період з 01.07.2019 до 31.12.2019

Виконано

Затверджені структура та штатний розпис

Виконано Підготовлено проект Плану дій щодо передачі активів та контрактів на 2019 рік

Виконано

Перехід до 9500 співробітників до ТОВ «Оператор газотранспортної системи України»

Виконано 

Підготовка до співпраці між Укртрансгазом та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» відповідно до договору SLA починаючи з 01.07.2019

Виконано

Фіналізація списку активів

Виконано

Подання заяви на отримання сертифікації

Виконано

Підготовка внутрішніх регламентів та положень

Виконано Відокремлення IT-систем та процесів

   

 

4. Дії третіх сторін для завершення процесу анбандлінгу - 83%

Статус

Завдання

Виконано

Кабінет Міністрів України – визначення фінальної моделі відокремлення та юридичної особи, яка буде проходити сертифікацію

  Виконано

17 листопада набрав чинності Закон про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу   

Виконано

НКРЕКП - прийнято попереднє рішення про сертифікацію ТОВ «Оператор газотранспортної системи України»

   Виконано

НКРЕКП прийняла постанову №3013 Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 – 2024 роки

   Виконано НКРЕКП прийняла постанову №3010 вІд 24 грудня 2019 «Про прийняття Остаточного рішення про сертифікацію оператора газотранспортної системи»
В процесі

НКРЕКП, оператор, газорозподільні компанії – Пошук оптимального рішення питання несанкціонованих відборів

 

 

 

ПРЕЗЕНТАЦІЇ 

 

НОВИНИ